2017 Fiddlers Convention Winners

Youth Competition

 

Old Time Fiddle

  1. Asa Nelson- Zionville, NC
  2. Max McGlothlin- Narrows, VA
  3. Molly Widener- Fancy Gap, VA
  4. Sam McGlothlin- Narrows, VA
  5. Lucy Kovacich- Sparta, NC

 

Bluegrass Fiddle

  1. Allison Amstute- Dugspur, VA

 

Old Time Banjo

  1. Nicholas Wingo- Ivanhoe, VA
  2. Ethan Pardue- Sparta, NC

 

Guitar

  1. Ethan Handy- Christiansburg, VA
  2. Hanna Debord- Piney Creek, NC
  3. Elizabeth Carter- Ronda, NC

 

Bluegrass Banjo

  1. Travis Hawkins, Galax, VA

 

Youth Band

  1. Rhodedendron- Sparta, NC

 

Houston Caldwell Memorial Award

For

Best All-Around Youth Performer:

Max McGlothlin- Narrows, VA

 

 

Adult Competition

 

Dulcimer

  1. Clarence Roberts- Galax, VA

 

Old Time Fiddle

  1. Jerry Correll- Elk Creek, VA
  2. Nancy Sluys- Westfield, NC
  3. Betty Vornbrock- Hillsville, VA

 

Dobro

  1. Marvin Farmer- Hillsville, VA
  2. Austin Simmons- Pilot Mountain, NC
  3. Mike Martin- Riner, VA
  4. Roger Weatherman- Ivanhoe, VA
  5. John Powell- Mocksville, NC

 

Old Time Banjo

  1. Trish Fore- Galax, VA
  2. Eric Hill- Fries, VA
  3. Kevin Fore- Galax, VA
  4. Stanley Widener- Fancy Gap, VA
  5. Daniel Boyer- Fries, VA

 

Mandolin

  1. Vincent Bullins- Lawsonville, NC
  2. Matt Stacy- Grundy, VA
  3. Jackson Cunningham- Mouth of Wilson, VA
  4. Lisa Widener- Fancy Gap, VA
  5. Olen Smythers- Dublin, VA

 

Autoharp

  1. Virgil Adams- Galax, VA
  2. Penny Kilby- Mouth of Wilson, VA
  3. JoAnn Redd- Galax, VA
  4. Bobbi Roberts- Galax, VA
  5. Tony Underwood- Wytheville, VA

 

Folk Song

  1. Tommy Nichols- Mt. Airy, NC
  2. Beth Smith- Walnut Cove, NC
  3. Greg Ward- Floyd, VA
  4. Amy Nelson- Zionville, NC
  5. Norman Hagerman- Pilgrim Knob, VA

 

 

Guitar

  1. Chad Harrison- Claudville, VA
  2. Joshua Raines- Haysi, VA
  3. Steve Kilby- Mouth of Wilson, VA
  4. Gary Lowery- Marion, VA
  5. Gene Anderson- Dobson, NC

 

Bluegrass Fiddle

  1. Rebekah Graham- Jumping Branch, WV
  2. Marlon Dean- Independence, VA
  3. Brian Grim- Elk Creek, VA
  4. Crystal Shipley- Winston Salem, NC
  5. Emma John- London, England

 

Bluegrass Banjo

  1. Clay Russell- Troutdale, VA
  2. Joey Cox- Pulaski, VA
  3. Ronny Harrison- Galax, VA
  4. Mike Mullins- Haysi, VA
  5. Ted Nixon- Jonesville, NC

 

Flatfoot Dance

  1. James Dunford- Max Meadows, VA
  2. Marianne Kovatch- Fries, VA
  3. Amanda Funk- Fries, VA
  4. Amy Davis- Ivanhoe, VA
  5. Michelle Carrico- Fries, VA

 

 

Bass Fiddle

  1. Mitch Bentley- Coeburn, VA
  2. Ben Silcox- Riner, VA
  3. Bill Sluys- Fries, VA
  4. Kakoda Hensley- Winston Salem, NC
  5. Lynne Powell- Mocksville, NC

 

Bluegrass Bands

  1. Bad Ridge- Haysi, VA
  2. Harrison Ridge- Mt. Airy, NC
  3. Gaining Ground- Mocksville, NC
  4. The Bus Boys- Mouth of Wilson, VA
  5. Southern Breeze- Pulaski, VA

 

Old Time Band

  1. Brush Creek Buddies- Fries, VA

 

Henry Whitter Memorial Award

For

Best All-Around Performer

Vincent Bullins- Lawsonville, NC

Leave a Reply