2018 Fries Fiddlers Convention Winners

Fries Fire and Rescue

52nd Annual Fiddlers Convention

Dulcimer

  1. Ehukai Teves- Bryson City, NC
  2. Steve Kilby- Mouth of Wilson, VA
  3. Contestant #5 (Registration form wasn’t turned in)
  4. Wayne Seymore- Reidsville, NC
  5. Lois Hornbostel- Bryson City, NC

 

Old Time Fiddle

  1. Andrew Small- Elizabeth City, NC
  2. Chris Testerman- Lansing, NC
  3. Lucas Pasley- Sparta, NC
  4. Cody Thompson- Hillsville, VA
  5. Jerry Correll- Elk Creek, VA

 

Dobro

  1. R. Taylor- Wytheville, VA
  2. Austin Simmons- Pilot Mountain, NC
  3. Eric Handy- Christiansburg, VA
  4. Terry Keene- Barren Springs, VA
  5. Dave Fox- Galax, VA

 

Old Time Banjo

  1. Allen Rutherford- Mouth of Wilson, VA
  2. Trish Fore- Galax, VA
  3. Josh Ellis- Galax, VA
  4. Chris Johnson- Sparta, NC
  5. Joey Burris- Hillsville, VA

Mandolin

  1. Vincent Bullins- Lawsonville, NC
  2. Adam McPeak- Max Meadows, VA
  3. Addie Levy- Fairlawn, VA
  4. Patrick Lindsey- Galax, VA
  5. Thomas Kendall- Brunswick Australia

Autoharp

  1. Penny Kilby- Mouth of Wilson, VA
  2. Eddie Bond- Fries, VA
  3. Glenna Anderson- Christiansburg, VA
  4. JoAnn Redd- Galax, VA
  5. Virgil Adams- Galax, VA

Folk Song

  1. Karlie Keepfer- Sparta, NC
  2. Tommy Nichols- Mt. Airy, NC
  3. Gin Burris- Hillsville, VA
  4. Elizabeth Vaughan- Fries, VA
  5. Ashlee Watkins- Victoria, Australia

Guitar

  1. Chad Harrison- Claudville, VA
  2. Ethan Handy- Radford, VA
  3. Marvin Joe Miller- Fellsmetro, FL
  4. Terry Gleason- Fries, VA
  5. Edward Spears- Woodlawn, VA

Bluegrass Fiddle

  1. Marlon Dean- Independence, VA
  2. Rachael Kearns- Independence, VA
  3. Gabe Scott- Roanoke, VA
  4. Dewey Long- Rural Retreat, VA
  5. Carrie Buffkin- Independence, VA

Bluegrass Banjo

  1. Ronny Harrison- Woodlawn, VA
  2. Timmy Mills- Riner, VA
  3. Travis Branch- Woodlawn, VA
  4. Zack Leonard- Fries, VA
  5. Victoria Glover- Lynchburg, VA

Dance 16 and Under

  1. Karlie Keepfer- Sparta, NC
  2. Thurn Martin- Draper, VA
  3. Hunter Hiatt- State Road, NC

Dance 17 and Over

  1. Amanda Funk- Fries, VA
  2. Randall Cothran- Reidsville, NC
  3. James Dunford- Max Meadows, VA
  4. Terry Gleason- Fries, VA
  5. Jill Burris Davis- Wytheville, VA 

Bass Fiddle

  1. Ben Silcox- Riner, VA
  2. David Chrisley- Wytheville, VA
  3. Jim Keepfer- Sparta, NC
  4. Stan Rowe- Moneta, VA
  5. Dot Shikenjenski- Mt. Airy, NC

Old Time Band

  1. Southern Pride- Dugspur, VA
  2. Gap Civil- Sparta, NC
  3. Grayson County River Rats- Galax, VA
  4. New Macedon Rangers- Elizabeth City, NC
  5. Karlie Keepfer and Smoky Holler- Sparta, NC

Bluegrass Band

  1. Coyote Thunder- Wytheville, VA
  2. Harrison Ridge- Woodlawn, VA
  3. Gate 10- Fairlawn, VA
  4. Blue Hollow Grass- Woodlawn, VA
  5. Mountain Highway- Lynchburg, VA

 

Henry Whitter Memorial Award for Best All-Around Performer:

Chad Harrison- Claudville, VA 

Youth Competition

Old Time Fiddle

  1. Hunter Hiatt- State Road, NC

Bluegrass Fiddle

  1. Rebekah Glover- Lynchburg, VA
  2. Allison Amstutz- Dugspur, VA

Guitar

  1. Jack Glover- Lynchburg, VA
  2. Dawson Richardson- Elk Creek, VA

Bluegrass Banjo

  1. Ethan Pardue- Glade Valley, NC

Old Time Banjo

  1. Karlie Keepfer- Sparta, NC
  2. Nicholas Wingo- Rural Retreat, VA

Mandolin

  1. Emily Glover- Lynchburg, VA

 

Houston Caldwell Memorial Award for Best-All Around Youth Performer:

Karlie Keepfer- Sparta, NC

Leave a Reply