Fiddlers Convention

2017 Fiddlers Convention Winners

Youth Competition

 

Old Time Fiddle

  1. Asa Nelson- Zionville, NC
  2. Max McGlothlin- Narrows, VA
  3. Molly Widener- Fancy Gap, VA
  4. Sam McGlothlin- Narrows, VA
  5. Lucy Kovacich- Sparta, NC

 

Bluegrass Fiddle

  1. Allison Amstute- Dugspur, VA

 

Old Time Banjo

  1. Nicholas Wingo- Ivanhoe, VA
  2. Ethan Pardue- Sparta, NC

 

Guitar

  1. Ethan Handy- Christiansburg, VA
  2. Hanna Debord- Piney Creek, NC
  3. Elizabeth Carter- Ronda, NC

 

Bluegrass Banjo

  1. Travis Hawkins, Galax, VA

 

Youth Band

  1. Rhodedendron- Sparta, NC

 

Houston Caldwell Memorial Award

For

Best All-Around Youth Performer:

Max McGlothlin- Narrows, VA

 

 

Adult Competition

 

Dulcimer

  1. Clarence Roberts- Galax, VA

 

Old Time Fiddle

  1. Jerry Correll- Elk Creek, VA
  2. Nancy Sluys- Westfield, NC
  3. Betty Vornbrock- Hillsville, VA

 

Dobro

  1. Marvin Farmer- Hillsville, VA
  2. Austin Simmons- Pilot Mountain, NC
  3. Mike Martin- Riner, VA
  4. Roger Weatherman- Ivanhoe, VA
  5. John Powell- Mocksville, NC

 

Old Time Banjo

  1. Trish Fore- Galax, VA
  2. Eric Hill- Fries, VA
  3. Kevin Fore- Galax, VA
  4. Stanley Widener- Fancy Gap, VA
  5. Daniel Boyer- Fries, VA

 

Mandolin

  1. Vincent Bullins- Lawsonville, NC
  2. Matt Stacy- Grundy, VA
  3. Jackson Cunningham- Mouth of Wilson, VA
  4. Lisa Widener- Fancy Gap, VA
  5. Olen Smythers- Dublin, VA

 

Autoharp

  1. Virgil Adams- Galax, VA
  2. Penny Kilby- Mouth of Wilson, VA
  3. JoAnn Redd- Galax, VA
  4. Bobbi Roberts- Galax, VA
  5. Tony Underwood- Wytheville, VA

 

Folk Song

  1. Tommy Nichols- Mt. Airy, NC
  2. Beth Smith- Walnut Cove, NC
  3. Greg Ward- Floyd, VA
  4. Amy Nelson- Zionville, NC
  5. Norman Hagerman- Pilgrim Knob, VA

 

 

Guitar

  1. Chad Harrison- Claudville, VA
  2. Joshua Raines- Haysi, VA
  3. Steve Kilby- Mouth of Wilson, VA
  4. Gary Lowery- Marion, VA
  5. Gene Anderson- Dobson, NC

 

Bluegrass Fiddle

  1. Rebekah Graham- Jumping Branch, WV
  2. Marlon Dean- Independence, VA
  3. Brian Grim- Elk Creek, VA
  4. Crystal Shipley- Winston Salem, NC
  5. Emma John- London, England

 

Bluegrass Banjo

  1. Clay Russell- Troutdale, VA
  2. Joey Cox- Pulaski, VA
  3. Ronny Harrison- Galax, VA
  4. Mike Mullins- Haysi, VA
  5. Ted Nixon- Jonesville, NC

 

Flatfoot Dance

  1. James Dunford- Max Meadows, VA
  2. Marianne Kovatch- Fries, VA
  3. Amanda Funk- Fries, VA
  4. Amy Davis- Ivanhoe, VA
  5. Michelle Carrico- Fries, VA

 

 

Bass Fiddle

  1. Mitch Bentley- Coeburn, VA
  2. Ben Silcox- Riner, VA
  3. Bill Sluys- Fries, VA
  4. Kakoda Hensley- Winston Salem, NC
  5. Lynne Powell- Mocksville, NC

 

Bluegrass Bands

  1. Bad Ridge- Haysi, VA
  2. Harrison Ridge- Mt. Airy, NC
  3. Gaining Ground- Mocksville, NC
  4. The Bus Boys- Mouth of Wilson, VA
  5. Southern Breeze- Pulaski, VA

 

Old Time Band

  1. Brush Creek Buddies- Fries, VA

 

Henry Whitter Memorial Award

For

Best All-Around Performer

Vincent Bullins- Lawsonville, NC

2016 50th Annual Fiddlers Convention Winners

                                     Fries Volunteer Fire Department 50th Annual Fiddlers Convention Results

Dulcimer

1.  Clarence Roberts- Galax, VA

2.  Tom Gurney- Fries, VA

Old Time Fiddle

  1. Eddie Bond- Fries, VA
  2. Billy Hurt- Boones Mill, VA
  3. Chris Testerman- Lansing, NC
  4. Asa Nelson- Zionville, NC
  5. Nancy Sluys- Westfield, NC

Dobro

  1. Robert Ellis- Mocksville, NC
  2. Donnie Scott- Mt. Airy, NC
  3. John Powell- Mocksville, NC
  4. Terry Keene- Barren Springs, VA
  5. Marvin Farmer- Hillsville, VA

Old Time Banjo

  1. Jared Boyd- Laurel Fork, VA
  2. Trish Fore- Galax, VA
  3. Seth Boyd- Martinsville, VA
  4. Bill Mansfield- Alexandria, VA
  5. Marianne Kovatch- Fries, VA

Mandolin

  1. Vincent Bullins
  2. Addie Levy- Radford, VA

Auto Harp

  1. JoAnn Redd- Galax, VA
  2. Virgil Adams- Galax, VA
  3. Bobbi Roberts- Galax, VA
  4. Vickie Boyd- Laurel Fork, VA
  5. Curtis Bond- Fries, VA

Folk Song

  1. Tommy Nichols- Mt. Airy, NC
  2. Amy Nelson- Zionville, NC
  3. Willie Montgomery- Galax, VA
  4. Garry Dalton- Draper, VA
  5. Ronnie Davis- Hillsville, VA

Guitar

  1. Brennen Ernst- Boones Mill, VA
  2. Garry Dalton- Draper, VA
  3. Chad Harrison- Claudville, VA
  4. Jeremiah Jobe- Reidsville, NC
  5. Steve Kilby- Mouth of Wilson, VA

Bass Fiddle

  1. Steve Dowdy- Rocky Mount, VA
  2. Tommy Nichols- Mt. Airy, NC
  3. Jerry Steinberg- Salem, VA
  4. Lynne Powell- Mocksville, NC

Bluegrass Banjo

  1. Gary Webb- Max Meadows, VA
  2. Ronny Harrison- Woodlawn, VA
  3. Steve Wilson- Christiansburg, VA
  4. Courtney Wright- Rural Retreat, VA
  5. Brian Cox- Radford, VA

Dance 16 and Under

  1. Asa Nelson- Zionville, NC
  2. Karyss Isom- Fries, VA

Dance 17 and Over

  1. Amanda Funk- Fries, VA
  2. Randall Cothran- Reidsville, NC
  3. Curtis Bond- Fries, VA
  4. Marianne Kovatch- Fries, VA
  5. Becky Boyd- Martinsville, VA

Old Time Bands

  1. Five Mile Mountain Road- Boones Mill, VA
  2. Cabin Creek Boys- Lansing, NC
  3. Grayson County Ramblers- Fries, VA
  4. The Brush Creek Buddies- Fries, VA
  5. Camel City Sheiks- Winston Salem, NC

Bluegrass Bands

  1. Harrison Ridge- Mt. Airy, NC
  2. Gaining Ground- Mocksville, NC
  3. The Ragged Edge- Wytheville, VA
  4. Valley Grass- Saltville, VA
  5. Night Run- Pulaski, VA

 

 Henry Whitter Award for Best All Around Performer

Garry Dalton- Draper, VA

Youth Awards

Old Time Fiddle

  1. Asa Nelson- Zionville, NC
  2. Lake Carver- Mocksville, NC
  3. Dean Evans- Sterling, VA

Bluegrass Fiddle

  1. Jamin Whitaker- Fancy Gap, VA
  2. Allison Amstutz- Dugspur, VA

Guitar

  1. Ethan Handy- Christiansburg, VA
  2. Ashlee Ray Vaughn- Austinville, VA
  3. Caden Miller- Galax, VA

Bluegrass Banjo

  1. Travis Hawkins- Galax, VA

Old Time Banjo

  1. Adrianna Evans- Sterling, VA

Mandolin

  1. Logan Harrison- Claudville, VA

Band

  1. Evans Family Band- Sterling, VA

Houston Caldwell Award for Best All Around Youth Performer

Asa Nelson- Zionville, NC

2015 Fiddlers Convention Winners

Fries Fire and Rescue

49th Annual Fiddlers Convention Winners

Guitar

  1. Presley Barker- Traphill, NC
  2. Mason Wagoner- Glade Valley, NC
  3. Wesley Clifton- Lowgap, NC
  4. Roger Weatherman, Jr.- Ivanhoe, VA
  5. Hazel Pasley- Sparta, NC

Bluegrass Fiddle

  1. Samuel Bolt- Willis, VA

Old Time Fiddle

  1. Mac Traynham- Willis, VA
  2. Kilby Spencer- Crumpler, NC
  3. Lucas Pasley- Sparta, NC
  4. Rod Jones- St. Albans, WV
  5. Aaron Ratcliffe- Waynesville, NC 

Old Time Banjo

  1. Trish Fore- Galax, VA
  2. Jared Boyd- Laurel Fork, VA
  3. Kelley Breiding- Crumpler, NC
  4. Madison Shepherd- West Jefferson, NC
  5. Daniel Boyer- Fries, VA

Mandolin

  1. Vincent Bullins- Lawsonville, NC
  2. Adam McPeak- Max Meadows, VA
  3. Todd Hiatt- State Road, NC
  4. Luke Morris- Galax, VA
  5. Greg Wilson- Fries, VA

Autoharp

  1. JoAnn Redd- Galax, VA
  2. Penny Kilby- Independence, VA
  3. Vickie Boyd- Laurel Fork, VA
  4. Bobbi Roberts- Galax, VA
  5. Curtis Bond- Fries, VA

Folk Song

  1. Beth Smith- Sparta, NC
  2. Mason Via- Danbury, NC
  3. Zack Vaughan- Fries, VA
  4. Ted Turner- Max Meadows, VA
  5. Tom Rosencrans- Fries, VA

Dulcimer

  1. Steve Kilby- Mouth of Wilson, VA
  2. David Parks- Pulaski, VA
  3. Clarence Roberts- Galax, VA

Dobro

  1. Gaven Largent- Winchester, VA
  2. Glenn Craver- Winston Salem, NC
  3. Terry Keene- Barren Springs, VA
  4. Tom Costner- Pilot Mountain, NC
  5. Jackie Dunevant- Hillsville, VA

Bass Fiddle

  1. Wade Cox- Amherst, VA
  2. Sam Linkous- Blacksburg, VA
  3. Stacy Boyd- Laurel Fork, VA
  4. Andrew Small- Elizabeth City, NC

Bluegrass Banjo

  1. Clay Russell- Troutdale, VA
  2. Barry Collins- Floyd, VA
  3. Grayson Tuttle- Wilkesboro, NC
  4. Tim Lineberry- Hillsville, VA
  5. Caleb Cox- Madison Heights, VA

Flatfoot Dance

  1. Aaron Ratcliffe- Waynesville, NC
  2. James Dunford- Max Meadows, VA
  3. Sherry Baumgardner- Galax, VA
  4. Melissa Kirby- Galax, VA
  5. Curtis Bond- Fries, VA

Old Time Bands

  1. Still Hollow String Band- Blacksburg, VA
  2. Dixie Wildcats- Galax, VA
  3. Laurel Fork String Band, Laurel Fork, VA
  4. The New Spring Valley Boys- Fries, VA
  5. Blue Eyes & The Burroughs- Waynesville, NC

Bluegrass Bands

  1. Adam McPeak & Mountain Thunder- Max Meadows, VA
  2. Glade Valley Bluegrass- Max Meadows, VA
  3. Mowing The Grass- Max Meadows, VA
  4. Blue & Gray- Pilot Mountain, NC

Henry Whitter Memorial Award for Best All-Around Performer:

Trish Fore- Galax, VA

 

 

Youth Competition

Bluegrass Fiddle

  1. Kamron Nann- Westfield, NC
  2. Amber Hawks- Cana, VA
  3. Alison Frost- Fries, VA

Old Time Fiddle

  1. Drew Morris- Galax, VA

Old Time Banjo

  1. Brittany Osborne- Jefferson, NC
  2. Madison Shepherd- West Jefferson, NC

Mandolin

  1. Aden Clark- Galax, VA

Folk Song

  1. Grant Wagoner- Galax, VA

Flatfoot Dance

1.  Allyson Bemis- Fries, VA                                                                                                                                             2.   Madison Shepherd- West Jefferson, NC                                                                                                                 3.  Alisha Bemis- Fries, VA                                                                                                                                               4.  Matthew Baumgardner- Galax, VA                                                                                                                           5.  Hazel Pasley- Sparta, NC

Houston Caldwell Award For Best All Around Youth Performer

Brittany Osborne- Jefferson, NC and Madison Shepherd- West Jefferson, NC