Fiddlers’ Convention Results

Fries Volunteer Fire Department 2013 Fiddlers Convention Winners

 

Guitar

  1. Steve Kilby- Mouth of Milson, VA
  2. Jacob Greer- Jefferson, NC
  3. Garry Dalton- Draper, VA
  4. Tony Hicks- Laurel Fork, VA
  5. Glen Craver- Winston Salem, NC

Old Time Fiddle

  1.  Kilby Spencer- Crumpler, NC
  2. Eddie Bond- Fries, VA
  3. David Bass- Durham, NC
  4. Richard Bowman- Mt. Airy, NC
  5. Erynn Marshall- Galax, VA

Bluegrass Fiddle

  1.  Marlon Dean- Galax, VA
  2. Susan Dabney- Easton, Maryland
  3. Stephen Gerni- Easton, Maryland

Old Time Banjo

  1.  Marsha Todd- Mt. Airy, NC
  2. Kelley Breiding- Lewisville, NC
  3. Trish Fore- Galax, VA
  4. Josh Ellis- Galax, VA
  5. Daniel Boyer- Fries, VA

Mandolin

  1.  Adam McPeak- Max Meadows, VA
  2. Rodney Hodges- Galax, VA
  3. Austin Tate- Marion, VA
  4. Lewis Prichard- Beckley, WV
  5. Terry Keene- Barren Springs, VA

 

Autoharp

  1.  Penny Kilby- Mouth of Wilson, VA
  2. Bobbi Roberts- Galax, VA
  3. Virgil Adams- Fries, VA
  4. Vickie Boyd- Laurel Fork, VA
  5. Curtis Bond- Fries, VA

Folk Songs

  1.  Ted Turner
  2. Garry Dalton
  3. Honey Bressfield
  4. Josh Reins
  5. Jack Hinshelwood

Dulcimer

  1.  Clarence Roberts- Galax, VA
  2. David Parks- Dublin, VA
  3. Fred Reynolds- Eden, NC
  4. Tom Gerni- Madison Heights, VA

Dobro

  1.  Robert Ellis- Mocksville, NC
  2. W.H. Olivett- Galax, VA
  3. John Powell- Mocksville, VA
  4. Marvin Farmer- Hillsville, VA
  5. Eddie Rowe- Galax, VA

Bass Fiddle

  1.  David Chrisley- Wytheville, VA
  2. Jamie Stacy- Galax, VA
  3. David Cline- Wytheville, VA
  4. Barbara Bowman- Ararat, VA
  5. Adrian Johnson- Harmony, NC

 

 

Bluegrass Banjo

  1.  Gary Webb- Max Meadows, VA
  2. Mike Mullins- Galax, VA
  3. Steve Chrisley- Wytheville, VA
  4. Bradley Johnson- Galax, VA
  5. Timothy Mills- Riner, VA

Dance 17 and Over

  1.  Samantha Wilhelmi- Riner, VA
  2. Barbara Bowman- Mt. Airy, NC
  3. Marsha Todd- Mt. Airy, NC
  4. Marty Todd- Mt. Airy, NC
  5. Dawson McKay- Crockett, VA

Old Time Bands

  1.  Crooked Road Ramblers- Fries, VA
  2. Fox Creek Ramblers- Mouth of Wilson, VA
  3. Slate Mountain Ramblers- Mt. Airy, NC
  4. New Ballard’s Branch Bogtrotters- Galax, VA
  5. New Spring Valley Boys- Fries, VA

Bluegrass Bands

  1.  Adam McPeak & Mountain Thunder- Max Meadows, VA
  2. Valley Grass- Saltville, VA
  3. Scaggs and Company- Radford, VA
  4. 94 Bluegrass- Roanoke, VA
  5. Laurel Ridge- Austinville, VA

Henry Whitter Memorial Award for

Best All-Around Performer:

David Bass- Durham, NC

Youth Awards

Youth Dance

1.  Allyson Bemis- Fries, VA

2.  Madison Shepherd- West Jefferson, NC

3.  Alicia Bemis- Fries, VA

4.  Austin Sayers- Rural Retreat, VA

5.  Andrew Sayers- Rural Retreat, VA

Old Time Fiddle

  1.  Kitty Amaral- Elk Creek, VA
  2. Isabella Gorman- Charlottesville, VA
  3. Allyson Bemis- Fries, VA
  4. Josie Leonard- Woodlawn, VA

Bluegrass Fiddle

  1.  Meagan King- Ivanhoe, VA
  2. Kameron Nunn- Westfield, NC
  3. Jordan King- Wytheville, VA

Mandolin

  1. Luke Morris- Galax, VA
  2. Bailey Stoneman- Galax, VA

Old Time Banjo

  1.  Brittany Osborne- Jefferson, NC
  2. Madison Shepherd- West Jefferson, NC

Bluegrass Banjo

  1.  Clay Russell- Mouth of Wilson, VA
  2. Blake Hall- Radford, VA

Guitar

  1.  Presley Barker- Traphill, NC

Houston Caldwell Memorial Award for

Best All-Around Youth Performer:

Presley Barker- Traphill, NC

Leave a Reply